Lot 509

Penningen - Historiepenningen
Lot 509
Lot 509 (2)
Zonder jaartal(1669), penningdoos inhoudende 1667, Vrede van Breda tussen Frankrijk, Engeland, Denemarken en de Nederlanden door bemiddeling van Zweden tot stand gekomen. Door Joannes Lutma, gereedgekomen in 1669. Vz. De Nederlandse leeuw aan een kust bij twee kanonnen en wapentuig. In het verschiet oorlogsschepen: SIC FINES NOSTROS LEGES TVTAMVR ET VNDAS. Het jaartal wordt gevormd door een chronogram, dat wil zeggen dat de onderstreepte letters omgerekend als Romeinse cijfers en opgeteld het jaartal vormen. Kz. opschrift onder het Amsterdamse wapen: DEO.AVSPICE-ASSERTIS-NON.MINORE.ANIMO.-QVAM.SVCCESSV.-AVITIS.PATRIAE.LEGIBVS.-ADVERSVS.TRES.PONTENTISSI-MOS.-HIPANIARVM.REGES.-COACTIS.DEINDE.SEMEL.INTERVMQ;-CONTRA.VICINOS.BRITANNOS.-ARMA SVMERE.BATAVIS.-POST.PACEM.EREGIA.VIRTVTE.-BELLO.PARTAM.-ATQVE-REDVCTA-GENERIS.-HVMANI.COMMERCIA.-CON-XVLES.SENATVSQUE.-AMSTELODAMIS.-MOV-MENTVM.HOC.-CIC.IC.LXVII.-F.C., van Loon II 555.2, zilver 70mm., 122.57 gram, prachtig met een mooi patina. In een bijpassende schroefdoos vervaardigd van de beroemde penning door Pieter van Abeele uit ca. 1655 op het verlenen van het Stadswapen aan Amsterdam door Graaf Willem IV in 1342 en het verlenen van een keizerskroon door Maximiliaan in 1488. Vz. in een krans van eikenloof: de tronende Graaf met hovelingen onder een baldakijn biedt de Amsterdamse magistratuur het nieuwe stadswapen aan. Op de achtergrond hangt aan een poort het oude stadswapen met een roerloos schip. Op het voetstuk van de troon de signatuur van de medailleur. In de afsnede: COM(es) WILH(elmus) HOC INSIGNE AMSTELODAMO DONO DEDIT 1342, kz. in een krans van eikenloof de geharnaste keizer Maximiliaan I met de Orde van het Gulden Vlies omgeven door hovelingen biedt de amsterdamse magistraat en zijn gevolg de keizerskronn aan. In de afsnede: CAES(ar) MAX(imilianus) CORONAM IMP:(erialem) DONAVIT AMSTELODAMO 1488, van Loon I 245, zilver 76mm., 99.21 gram, zeer fraai met een mooi patina. De penning, in combinatie met de penningdoos is een unicum, een hoogtepunt in de penningkunst!!
Start: Bid
Price realised: € 6400