Lot 1190

Penningen op jaartal
Lot 1190
Z.J.(1816-1821), Simon van Slingelandt, staatsman 1664-1736, door Klein Lanting. In opdracht vervaardigd van de numismaat Jeronimo de Vries naar een gravure van J. Houbraken naar een schilderij van Ph. van Dijk. Eenzijdige plaquette, borstbeeld driekwart en face. van loon 115, daar gedateerd op zijn sterfjaar 1736. De vr. & de Jonge pag.132, Dirks III 574, Jaarboek 2000, p.75. Het gaat hier om het onder nr.17 geïnventariseerde stuk waarvan men veronderstelde dat het zich in Engeland bevond. Zilver gedreven 81,5x63mm., prachtig en vermoedelijk unicum. Simon van Slingelandt 1664-1736 was tot 1725 secretaris van de Raad van State, daarna Thesaurier-Generaal tot 1727 en vervolgens tot zijn dood raadpensionaris van Holland. Kleis Lanting was op 17 november 1783 in Harlingen. Omstreeks 1800 vestigde hij zich als goud en zilversmid te Amsterdam. Na zijn te vroege dood in 1827 liet hij zijn gezin in bekrompen omstandigheden achter. Aangemoedigd door enkele verzamelaars was Lanting omstreeks 1816 begonnen zich toe te leggen op het drijven in zilver, een kunsttechniek die lange tijd verwaarloosd was. Zijn collega A. Bemme maakte een serie gedreven plaquettes met historische voorstellingen, kerkelijk vaatwerk en tafelstukken. Tot nu toe zijn twintig plaquettes bekend die met zekerheid aan Lanting toegeschreven kunnen worden. Van sommige stukken zijn meer dan één exemplaar vervaardigd, ze vertonen dus onderling kleine verschillen. Mr. Jeronimo de Vries klerk ter secretarie van Amsterdam en lid van vele kunstzinnige en wetenschappelijke genootschappen was met Mr. Johannes Cornelis de jonge Directeur- toen Opzigter genoemd- van het Koninklijk Penningkabinet van 1816 tot zijn dood in 1853 en Dr. Karl Asmund Rudolph, een bekend wetenschapper en publicist, de grote opdrachtgever van Lanting.
Start: Bid
Price realised: € 0