Kavel 425

Utrecht - Provincie Utrecht 1581-1795
Kavel 425
Uniedaalder 1579, Utrecht, Gekroond Provinciaal wapen +PHS D:G.HIPS.REX.DNS.TRAIEC. Kz. klimmende leeuw met zwaard en pijlenbundel met 5 pijlen +CONCORDIA+RES.PARVAE.CRESCVNT+15 wapentje 79, Delm.137(RR), zeer zeldzaam, zeer fraai Dit type Uniedaalder, zonder borstbeeld van Philips II, werd alléén in Utrecht geslagen, in Gelderland en Groningen werden op hetzelfde gewicht en van hetzelfde gehalte Uniedaalders geslagen, echter met het portret van Philips II. Alhoewel met het jaartal 1579 zijn deze stukken pas na een gemeenschappelijk besluit van Gelderland en Utrecht van begin 1580 geslagen. Beide Provincies weigerden zich neer te leggen bij het meerderheidsbesluit om de uiterst lucratieve aanmunting van minderwaardige munten te staken en terug te keren tot de volwaardige Philipsdaalder en Bourgondische Kruisrijksdaalder. De winst op de aanmunting van deze Uniedaalder van 27.75 gram, ten opzichte van de Bourgondische Kruisrijksdaalder die tegen dezelfde koers van 32 stuivers werd uitgegeven maar met een gewicht van 29.38 gram, spreekt voor zichzelf en doet begrijpen dat Gelderland en Utrecht er weinig voor voelden om tot de zwaardere munten terug te keren.
Opbrengst: € 1950